TAJT156K006RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
15 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 3.5Ohm
TAJT156K006RNJ
DigiKey Part Number
TAJT156K006RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJT156K006RNJ
Description
CAP TANT 15UF 10% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJT156K006RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
6.3 V