TAJR475M010SNJ
DigiKey Part Number
478-TAJR475M010SNJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJR475M010SNJ
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 0805 (2012 Metric) 9Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
TAJR475M010SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
9Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Voltage - Rated
10 V