TAJE227K016SNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 855
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 18
220 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm @ 100kHz
TAJE227K016SNJ
DigiKey Part Number
478-TAJE227K016SNJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJE227K016SNJ
Description
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJE227K016SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
16 V