TAJA475M020RNJ
DigiKey Part Number
478-5799-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-5799-1-ND - Cut Tape (CT)
478-5799-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJA475M020RNJ
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 20V 1206
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1206 (3216 Metric) 4Ohm
EDA/CAD Models
TAJA475M020RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
20 V