TACR106K010FTA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 9
Upgrade
Similar
Similar
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 0805 (2012 Metric) 5Ohm
TACR106K010FTA
DigiKey Part Number
TACR106K010FTA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACR106K010FTA
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TACR106K010FTA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
10 V