ST3215SB32768E0HSZB1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Micro Crystal AG
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Micro Crystal AG
In Stock: 519
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
ECS Inc.
ECS Inc.
Fox Electronics
Suntsu Electronics, Inc.
Suntsu Electronics, Inc.
CTS-Frequency Controls
32.768 kHz ±20ppm Crystal 9pF 70 kOhms 2-SMD, No Lead
ST3215SB32768E0HSZB1
DigiKey Part Number
478-ST3215SB32768E0HSZB1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST3215SB32768E0HSZB1
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 9PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Supplier Device Package
2-SMD (3.2x1.5)
Frequency Tolerance
±20ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Load Capacitance
9pF
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)