SR217A561JARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 576
Datasheet
560 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR217A561JARTR1
DigiKey Part Number
SR217A561JARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR217A561JARTR1
Description
CAP CER 560PF 500V NP0 RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)