SR201C103MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 980
In Stock: 35
10000 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR201C103MAA
DigiKey Part Number
SR201C103MAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201C103MAA
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)