MR075C105KAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 220
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 662
Similar
In Stock: 0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KEMET
In Stock: 468
KEMET
In Stock: 48
In Stock: 77
Image for MR075C105KAA is not available
MR075C105KAA
DigiKey Part Number
MR075C105KAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR075C105KAA
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.490" L x 0.140" W (12.44mm x 3.55mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.490" (12.44mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.400" (10.16mm)