LD053C104KAB2A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
KEMET
0.1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
LD053C104KAB2A
DigiKey Part Number
478-LD053C104KAB2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-LD053C104KAB2ACT-ND - Cut Tape (CT)
478-LD053C104KAB2ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD053C104KAB2A
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
LD053C104KAB2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)