LCCI0402J56NGTAR
DigiKey Part Number
478-LCCI0402J56NGTARTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-LCCI0402J56NGTARCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCCI0402J56NGTAR
Description
FIXED IND 56NH 200MA 1.1 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 nH Unshielded Multilayer Inductor 200 mA 1.1Ohm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)