KGU03ACG1E0R2AH is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
New Product
0.2 pF ±0.05pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
KGU03ACG1E0R2AH
DigiKey Part Number
478-KGU03ACG1E0R2AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGU03ACG1E0R2AHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGU03ACG1E0R2AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGU03ACG1E0R2AH
Description
CAP ULTRA-LOW ESR 0201 C0G NP0
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±0.05pF
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)