KGQ21HCG2A220FT
DigiKey Part Number
478-KGQ21HCG2A220FTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGQ21HCG2A220FTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGQ21HCG2A220FTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGQ21HCG2A220FT
Description
CAP CER 22PF 100V NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KGQ21HCG2A220FT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)