KGQ15ACG2D150FT
DigiKey Part Number
478-KGQ15ACG2D150FTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGQ15ACG2D150FTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGQ15ACG2D150FTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGQ15ACG2D150FT
Description
CAP CER 15PF 200V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 pF ±1% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KGQ15ACG2D150FT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.036" (0.91mm)