KGM21NR71H153MT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 804
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Direct
Knowles Syfer
KEMET
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Knowles Syfer
0.015 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
KGM21NR71H153MT
DigiKey Part Number
478-KGM21NR71H153MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21NR71H153MT
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM21NR71H153MT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)