KGM21BCG1H5R6CM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 10,111
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 6,613
Datasheet
Direct
YAGEO
YAGEO
Viking Tech
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
5.6 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
KGM21BCG1H5R6CM
DigiKey Part Number
478-KGM21BCG1H5R6CMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21BCG1H5R6CM
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM21BCG1H5R6CM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)