KGM05ACG1E101FH
DigiKey Part Number
478-KGM05ACG1E101FHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM05ACG1E101FHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM05ACG1E101FHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05ACG1E101FH
Description
CAP CER 100PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±1% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KGM05ACG1E101FH Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)