KGM03AR50J224MH
DigiKey Part Number
478-KGM03AR50J224MHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM03AR50J224MHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM03AR50J224MHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM03AR50J224MH
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KGM03AR50J224MH Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)