KGF15AR71H682JT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 2,381
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 4,000
Datasheet
6800 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
KGF15AR71H682JT
DigiKey Part Number
478-KGF15AR71H682JTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGF15AR71H682JT
Description
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGF15AR71H682JT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)