F750J228MMCAQ2
DigiKey Part Number
478-12150-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-12150-1-ND - Cut Tape (CT)
478-12150-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F750J228MMCAQ2
Description
CAP TANT 2200UF 20% 6.3V 2824
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2824 (7260 Metric) 80mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F750J228MMCAQ2 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated
6.3 V