F750J228MMCAQ2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F750J228MMCAQ2 |
Description | CAP TANT 2200UF 20% 6.3V 2824 |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2200 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2824 (7260 Metric) 80mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F750J228MMCAQ2 Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm @ 100kHz |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case 2824 (7260 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm) |
Voltage - Rated 6.3 V | Manufacturer Size Code M |