AU051C224KA76A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 42,639
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 95,305
Datasheet
Murata Electronics
Similar
KEMET
Similar
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
0.22 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
AU051C224KA76A
DigiKey Part Number
AU051C224KA76A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU051C224KA76A
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AU051C224KA76A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Gold Flash Termination
Packaging
Bulk
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)