AU025A560JA72A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 67,435
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 51,018
Datasheet
Upgrade
Direct
KEMET
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
In Stock: 72
Vishay Vitramon
KEMET
Murata Electronics
56 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
AU025A560JA72A
DigiKey Part Number
AU025A560JA72A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU025A560JA72A
Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AU025A560JA72A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Gold Flash Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)