AEF1013330M160R
DigiKey Part Number
478-AEF1013330M160RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-AEF1013330M160RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-AEF1013330M160RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEF1013330M160R
Description
CAP ALUM 160V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 9Ohm @ 100kHz 6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
340 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C