550L104KTT\500
DigiKey Part Number
478-550L104KTT\500TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-550L104KTT\500CT-ND - Cut Tape (CT)
478-550L104KTT\500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
550L104KTT\500
Description
CAP CER 0.1UF 16V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor 0402 (1005 Metric)
Category
Voltage - Rated
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)