1210ZC475JAT2A
DigiKey Part Number
1210ZC475JAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210ZC475JAT2A
Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±5% 10V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
1210ZC475JAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.79mm)