100B1R0BW500XT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 422
Datasheet
In Stock: 1,495
1 pF ±0.1pF 500V Ceramic Capacitor P90 1111 (2828 Metric)
100B1R0BW500XT
DigiKey Part Number
478-100B1R0BW500XTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-100B1R0BW500XTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-100B1R0BW500XTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100B1R0BW500XT
Description
CAP CER 1PF 500V P90 1111
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1111 (2828 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.102" (2.59mm)