0603YD225KAT2A-62
DigiKey Part Number
478-0603YD225KAT2A-62TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-0603YD225KAT2A-62CT-ND - Cut Tape (CT)
478-0603YD225KAT2A-62DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603YD225KAT2A-62
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)