04025A510FAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Darfon
In Stock: 1,000,000
Datasheet
KEMET
Murata Electronics
In Stock: 210
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
51 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
04025A510FAT2A
DigiKey Part Number
04025A510FAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04025A510FAT2A
Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
04025A510FAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)