04023C271KAT2A
DigiKey Part Number
478-04023C271KAT2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-04023C271KAT2ACT-ND - Cut Tape (CT)
478-04023C271KAT2ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04023C271KAT2A
Description
CAP CER 270PF 25V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
04023C271KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)