04023C102JAT7A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 54,383
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 14,812
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
Walsin Technology Corporation
KEMET
1000 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
04023C102JAT7A
DigiKey Part Number
04023C102JAT7A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04023C102JAT7A
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
04023C102JAT7A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)