K86X-CD-62S-BRJ
DigiKey Part Number
2092-K86X-CD-62S-BRJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K86X-CD-62S-BRJ
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62P VERT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K86X-CD-62S-BRJ Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
1.5A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
30VAC
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C