K202XHT-E15S-NJ
DigiKey Part Number
2092-K202XHT-E15S-NJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K202XHT-E15S-NJ
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K202XHT-E15S-NJ Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
30V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C