WK73S2BTTD3R3J
DigiKey Part Number
2019-WK73S2BTTD3R3JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-WK73S2BTTD3R3JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-WK73S2BTTD3R3JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73S2BTTD3R3J
Description
RES 3.3 OHM 5% 3/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WK73S2BTTD3R3J Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)