WK73R1JTTD3000F
DigiKey Part Number
2019-WK73R1JTTD3000FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73R1JTTD3000F
Description
RES 300 OHM 1% 1/2W 603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 0603 (1608 Metric), 0306 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WK73R1JTTD3000F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 0603 (1608 Metric), 0306
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)