SG73S2BRTTD185G
DigiKey Part Number
2019-SG73S2BRTTD185GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73S2BRTTD185G
Description
RES 1.8 MOHM 2% 1/3W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 MOhms ±2% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)