SG73P1JTTD6801D
DigiKey Part Number
2019-SG73P1JTTD6801DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73P1JTTD6801D
Description
RES 6.8K OHM 0.5% 1/3W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 kOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
SG73P1JTTD6801D Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)