RN73R1JTTD1960A05
DigiKey Part Number
2019-RN73R1JTTD1960A05TR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RN73R1JTTD1960A05CT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RN73R1JTTD1960A05DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN73R1JTTD1960A05
Description
RES 196 OHM 0.05% 1/10W 0603
Detailed Description
196 Ohms ±0.05% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RN73R1JTTD1960A05 Models
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)