RN73R1ETTP5362C25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
53.6 kOhms ±0.25% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
RN73R1ETTP5362C25
DigiKey Part Number
2019-RN73R1ETTP5362C25TR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RN73R1ETTP5362C25CT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RN73R1ETTP5362C25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN73R1ETTP5362C25
Description
RES 53.6K OHM 0.25% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RN73R1ETTP5362C25 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)