RK73H2HTTE1501F
DigiKey Part Number
2019-RK73H2HTTE1501FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H2HTTE1501FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H2HTTE1501FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2HTTE1501F
Description
RES 1.5K OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RK73H2HTTE1501F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)