HV732BTTD1004F
DigiKey Part Number
2019-HV732BTTD1004FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-HV732BTTD1004FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-HV732BTTD1004FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV732BTTD1004F
Description
RES 1M OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) High Voltage, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HV732BTTD1004F Models
Category
Features
High Voltage, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)