404027K00470GQRAF9LM
DigiKey Part Number
1608-404027K00470GQRAF9LMTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-404027K00470GQRAF9LMCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-404027K00470GQRAF9LMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
404027K00470GQRAF9LM
Description
CAP CER 47PF 7KV C0G 4040
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 pF ±2% 7000V (7kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 4040 (1010 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss, Non-Magnetic
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
4040 (1010 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.402" L x 0.402" W (10.20mm x 10.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.197" (5.00mm)