2220Y0500155KST
DigiKey Part Number
1608-2220Y0500155KSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220Y0500155KST
Description
CAP CER AUTOMOTIVE
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2220Y0500155KST Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.165" (4.20mm)