1210J5000563JDT
DigiKey Part Number
1210J5000563JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210J5000563JDT
Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 1210
Detailed Description
0.056 µF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
1210J5000563JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)