1210J1K00183JKS
DigiKey Part Number
1608-1210J1K00183JKSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1210J1K00183JKSCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1210J1K00183JKSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210J1K00183JKS
Description
1210 1000VDC 18NF 5% C0G/NP0(1B)
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.018 µF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1210 (3225 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±5%
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)