1206Y5000152KCT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
YAGEO
YAGEO
1500 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1206 (3216 Metric)
1206Y5000152KCT
DigiKey Part Number
1206Y5000152KCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y5000152KCT
Description
CAP CER 1500PF 500V C0G/NP0 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206Y5000152KCT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)