1206J6300392JKT
DigiKey Part Number
1608-1206J6300392JKTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1206J6300392JKTCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1206J6300392JKTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J6300392JKT
Description
1206 630VDC 3.9NF 5% C0G/NP0(1B)
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3900 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±5%
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)