1206J0160105KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 2,884
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KEMET
YAGEO
Upgrade
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
In Stock: 982
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206J0160105KXT
DigiKey Part Number
1206J0160105KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J0160105KXT
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206J0160105KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)