0805Y5000182JDT
DigiKey Part Number
0805Y5000182JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805Y5000182JDT
Description
CAP CER 1800PF 500V X7R 0805
Detailed Description
1800 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805Y5000182JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)