0805J5000561KDT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
560 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805J5000561KDT
DigiKey Part Number
0805J5000561KDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J5000561KDT
Description
CAP CER 560PF 500V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
0805J5000561KDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)